Výplne vrások kyselinou hyalurónovou

Ako vznikajú vrásky?

Vznik vrások v oblasti tváre spočívajú v prirodzenom procese starnutia pokožky,  vo vonkajších vplyvoch (napr. pôsobenie slnečného žiarenia) ako aj životnom štýle (napr, fajčenie). K tvorbe vrások taktiež podstatne prispieva mimická aktivita  malých svalov pod kožou. Vrásky, s ohľadom na ich druh a príčinu vzniku, sa dajú korigovať rozličnými metódami. Mimické vrásky je možné veľmi dobre ošetriť pomocou botulotoxínu.Pri iných vráskach prichádza do úvahy ako ošetrovacia metóda aplikácia  kyseliny hyalurónovej.

Ktoré oblasti je možné vyplniť?

Augmentácia alebo  výplň slúži na odstránenie defektu. Tým môžu byť:

 • Vrásky okolo úst
 • Nosovo-ústne vrásky 
 • Mimické vrásky, ktoré sú tak hlboké že ani prvé ošetrenia botulotoxínom neprinesú ihneď želaný efekt
 • Vpadnuté jazvy (napr. jazvičky po akné alebo osýpkach)
 • Úzke pery
 • Strata podkožného tukového tkaniva vrásky v dekolte 
 • Vrodené alebo získané prehlbeniny a nerovnosti

Aké odbúrateľné výplňové materiály používajú:

 • Telu vlastné výplne (vlastný tuk, plazmatický gél) 
 • Prirodzený, biotechnologický vyrobený kolagén 
 • Prirodzená, biotechnologicky vyrobená kyselina hyalurónová - neživčíšneho pôvodu 
 • Synteticky vyrobené materiály (napr. polylaktát)

Ako účinkujú produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej?

Kyselina hyalurónová je dôležitou a prirodzenou súčasťou väziva. S pribúdajúcim vekom v koži podstatne ubúda koncentrácia kyseliny hyalurónovej, ktorá dokáže viazať množstvo vody. Kožné väzivo teda ukladá menej vody, a tým pôsobí koža neelastickým dojmom a má sklon k tvorbe vrások. Kyselina hyalurónová, ktorá sa môže aplikovať pod kožu, je upravená takým spôsobom, že sa ihneď nevyplaví, ale iba pomaly odbúra z kože a vylúči . Pri týchto produktoch sa jedná o produkty s obsahom zosieťovanej kyseliny hyalurónovej .Okrem iného existujú ešte produkty s obsahom nezosieťovanej kyseliny hyalurónovej. Tieto spôsobujú krátkodobé viazanie vody v tkanive a lepšiu výživu najvrchnejších vrstiev pokožky zo spodných vrstiev pokožky.

Ako dlho účinkujú produkty kyseliny hyalurónovej?

Účinok je viditeľný okamžite, akonáhle pozvoľne zmizne podráždenie kože spôsobené aplikáciou injekcií. Účinok trvá spravidla tri až šesť mesiacov, pri niektorých vráskach môže trvať dokonca až 12 mesiacov. Doba trvania účinku závisí od použitého preparátu, predispozícií človeka, oblasti tváre a od toho, či bola daná oblasť tváre už predtým uvoľnená a pripravená pomocou aplikácie botulotoxínu.

Kedy nie je možné aplikovať kyselinu hyalúronovú?

Produkty s obsahom kyseliny hyalurónovej by nemali byť aplikované, pokiaľ došlo v minulosti k alergickým reakciám na výplňové implantáty.ak beriete lieky na riedenie krvi alebo kyselinu acetylsalicylovú (napr. Aspirín ), môže dôjsť v miestach vpichu k vytvoreniu krvných podliatin. Preto zodpovedajte otázky v súhlase pacienta.

Ako sa aplikujú preparáty kyseliny hyalurónovej?

Všetky produkty s obsahom kyseliny hyalúronovej sa dodávajú v hotových injekčných striekačkách s tenučkou ihlou. Pri všetkých výplnových materiáloch platí, že je potrebné si zvoliť vhodnú látku a ňou ošetriť náležitú vrstvu, kože. Niektoré látky je potrebné aplikovať veľmi tesne pod pokožku, teda do vrchnej vrstvy kože. Iné sa zasa musia, aplikovať do strednej vrstvy kože alebo veľmi hlboko pod kožu. Injekcia sa zavedie pod vrásku alebo jazvičku a sleduje jej smer. Pri vypĺňaní pier sa sleduje krivka obrysu pier.

Aké vedľajšie účinky a komplikácie sa môžu vyskytnúť?

Injekcie preparátov sa vo všeobecnosti veľmi dobre znášajú. Napriek tomu sa zriedkavo môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ktoré sú spravidla iba prechodného charakteru. K nim patria:

 • kožná vyrážka a svrbenie,
 • alergické reakcie, 
 • infekcia v mieste aplikácie injekcie,

Na čo mám dbať po ošetrení?

Bezprostredne po aplikácii injekcie sá v mieste vpichu môže vytvoriť krvná podliatina, ktorú je však možné zakryť pomocou make-upu a ktorá sa stratí väčšinou do dvoch, alebo troch dni. Počas prvých hodín od aplikácie injekcie by ste sa nemali dotýkať holým rukami miest vpichu (trieť, stláčať alebo masírovať), aby ste predišli infekcii z nečistoty. Po ošetrení by ste sa mali na 48 hodín vyhnúť slnečnému žiareniu a soláriu, aby ste predišli vytvoreniu pigmentových škvŕn. Počas prvých štyroch dní po ošetrení sa taktiež vyhnite kozmetickým ošetreniam a saune, ktoré podporujú látkovú výmenu, aby ste zbytočne neurýchľovali odbúravame kyseliny hyalúronovej.

Ošetrenie  pomocou preparátov kyseliny hyalurónovej?

Ihneď po ošetrení sa môžete venovať svojím každodenným činnostiam alebo práci. Po ošetrení sa tiež môžete osprchovať, umyť alebo naniesť ľahký make-up. Obe nasledujúce dni by ste sa mali zrieknuť sauny alebo UV-lúčov, a to prostredníctvom priameho slnečného žiarenia alebo solária, ďalej namáhavej fyzickej práce, cvičeniam dolu hlavou a športu. Miesta po vpichu injekcie nemasírujte rukou, aby ste zabránili infekcii z nečistôt a neželanému rozdeleniu. Ak by aj napriek tomu bolo potrebné vykonávať ľahký tlak rukou na miesta po vpichu injekcie, tak na to prosím použite vatový tampónik.


Na našom pracovisku používame: 

 • Princes Volume,  cena s prácou 1ml  - 135 €
 • Princes Filler  - 135 €

Upozornenie: Medicínskym ošetreniam v oblasti kozmetických úprav by malo vždy predchádzať písomné a ústne poučenie zo strany ošetrujúceho lekára a písomný súhlas pacienta.

 
Novinky

Plexr

Revolučná a patentovaná inovácia v oblasti estetickej medicíny a chirurgie.

čítaj viac